Garez.Org | Hack Forum - Hacker Sitesi - Warez Forum - Crack Forum - Leak Nulled Forum
Neler yeni

XenForo Forum'u Nasıl Hızlandıracağınıza Dair 8 İpuçları

Gizli içerikleri görüntülemek için konulara random / anlamsız mesaj yazmak ban sebebidir!

Darkinc

GAREZ
Yönetici
Garez Yönetim
Katılım
22 Kas 2021
Mesajlar
966
Tepkime puanı
1,965
Puanları
7

XenForo nedir?

XenForo, Zend Framework üzerine kurulu bir topluluk forum yazılımıdır ve 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Yazılım, eski vBulletin baş geliştiricileri Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından geliştirilmekte ve sürdürülmektedir.

XenForo, kolay fiyatlandırma yapısı, yerleşik SEO, aktif geliştirme, hızlı desteğin yanı sıra hemen hemen her görevi yerine getirmek için sayısız eklentisi ile bilinir.

XenForo'yu Hızlandırın

WordPress'i nasıl hızlandıracağımızla ilgili kılavuzumuzda açıkladığımız gibi, XenForo da özellikle topluluk tabanlı bir yazılım olduğu için zamanla yavaşlayabilir. XenForo sunucunuzda çok daha fazla kaynak ağırlıklıdır ve üye etkinliğinize bağlı olarak veritabanınıza sürekli yazabilir. XenForo'yu nasıl hızlandıracağınız ve hızlı çalışmasını sağlayarak ziyaretçilerinizin geri dönmesini sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Xenforo Endeksini Hızlandırın

 1. İçerik Dağıtım Ağı
 2. Önbelleğe Almadan Yararlanın
 3. Görüntü Optimizasyonu
 4. jQuery CDN ve Yerel
 5. CSS'yi küçült
 6. Javascript'i erteleyin (alta taşıyın)
 7. Daha Az Eklenti
 8. HTTP İsteklerini Azaltın

1. İçerik Dağıtım Ağı

XenForo ile bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) uygulamak hızlı ve kolaydır. Bunu yaparak, varlıklarınızı (resimler, javascript, CSS) dünya çapındaki birden çok yerden sunduğunuzdan ve böylece ziyaretçilerinize daha hızlı teslim edildiğinden emin olacaksınız. KeyCDN, Xenforo ile çok basit bir entegrasyona sahiptir. Aşağıdaki adımları takip et.

 1. KeyCDN hesabınızda bir çekme bölgesi oluşturun.
 2. XenForo kurulumunuzun belge köküne gidin.
 3. Aşağıdaki kodu http://yourzone-ab12.kxcdn.com gibi CDN URL'nizi kullanarak library/config.php dosyasına ekleyin

  1
  2
  </pre><pre>$config['externalDataUrl'] = 'http://yourzone-ab12.kxcdn.com/data';
  $config['javaScriptUrl'] = 'http://yourzone-ab12.kxcdn.com/js';</pre>
 4. XenForo kontrol panelinizde oturum açın ve “Görünüm” → “Tarzlar” → [Tarzınız] → “Stil Özellikleri” → “Genel” seçeneğine gidin.
 5. “Görüntülere Giden Yol” alanında, varsayılan “styles/default”u “http://yourzone-ab12.kxcdn.com/styles/default” ile değiştirin ve yeni setinizi uygulamak için “Stil Özelliklerini Güncelle” düğmesine tıklayın.


2. Önbelleğe Almadan Yararlanın

XenForo forumunuzla önbelleğe almayı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunu, bir önbelleğe alma eklentisi kullanarak veya sunucu tarafında XenForo önbelleğe alma yapılandırmasını uygulayarak yapabilirsiniz.

Önbelleğe Alma Eklentisi

xfrocks.com'dan kullanmanızı önerdiğimiz popüler bir eklenti [bd] Önbellek var . Tüm yerleşik listelerinizi, görünümlerinizi ve sayfalarınızı önbelleğe alabilir. 0 veritabanı sorgusu ile bir sayfa oluşturmak mümkündür. Çoğu kişi sayfa yükleme sürelerinin yarıya indiğini görür. Bu eklenti, arka uç önbelleği etkin veya bu olmadan çalışır.

[bd] Önbelleğin Özellikleri

1. En yüksek hız için "Önbellek Sayfaları" (yalnızca konuklar)
2. Yönetici, her zaman ayrı sayfalar için önbelleği temizleyebilir
3. Daha hızlı sunum için "CSS'den dosyaya", stil sayfalarını CDN'nin arkasına koymayı mümkün kılar
4. "JS'yi Ertele" sayfanın mümkün olan en kısa sürede kullanıcı tarayıcısında görüntülendiğinden emin olun.

Xenforo'yu bir Redis sunucusunda çalıştırıyorsanız, işte bir önbellek eklentisi: Zend Redis Cache

Sunucu Tarafı Önbelleğe Alma

XenForo, hem ön uç hem de arka uç için önbelleğin nasıl tanımlanacağına dair belgelere sahiptir .

Önbellek ön ucu

Ön ucu yapılandırmak kolaydır ve basitçe aşağıdaki satırları library/config.php dosyanıza eklemeyi içerir .


1
2
3
$config['cache']['enabled'] = true;
$config['cache']['frontend'] = 'Core';
$config['cache']['frontendOptions']['cache_id_prefix'] = 'xf_';
Ayrıca aşağıdakileri ekleyerek oturumları önbelleğe alabilirsiniz.

1$config['cache']['cacheSessions'] = true;
Önbellek arka ucu

XenForo'nun arka uç için uygulayabileceğiniz üç farklı önbelleğe alma yöntemi vardır. 1. Dosya arka ucu

  1$config['cache']['backend'] = 'File';
 2. APC arka uç

  1$config['cache']['backend'] = 'Apc';
 3. Memcached arka uç


1$config['cache']['backend'] = 'Memcached'; $config['cache']['backendOptions'] = array( 'compression' => false, 'servers' => array( array( // your memcached server IP /address 'host' => 'localhost', // memcached port 'port' => 11211, ) ) );

LiteSpeed

Önerilen diğer bir sunucu tarafı seçeneği de LiteSpeed'i uygulamaktır. LiteSpeed'in bir vaka çalışmasına göre , web sunucusu ve MySQL optimizasyonu ForoMTB'nin XenForo kurulumunu 30 kat daha hızlı hale getirdi.
Artık panom, 3000'den fazla kullanıcı bağlıyken bile sayfaları boşmuş gibi yüklüyor. – ForoMTB

3. Görüntü Optimizasyonu

Herhangi bir web sitesinde olduğu gibi, XenForo'da da görüntü optimizasyonu çok önemlidir. Özellikle iş parçacığındaki büyük resim ekleriyle uğraşmak söz konusu olduğunda. Görüntülerinizi optimize ederek, sayfalarınız için en hızlı oluşturma süresini ve sunucunuzda tasarruf ettiğiniz disk alanını sağlıyorsunuz.

Panolarınızdaki ekli görüntüleri optimize eden ve sıkıştıran GoodForNothing Kraken eklentisini öneriyoruz .

İşlenen 453k görüntü, %55 azalmayla sonuçlanan 134.9 GB disk alanı tasarrufu sağladı . – talkbass.com
Sıkıştırma söz konusu olduğunda iki seçeneğiniz var. GoodForNothing Shell Defer gibi bir eklenti kullanarak resim eklerinin sıkıştırılmasını erteleyebilir veya yükleme sırasında sıkıştırabilirsiniz, bu da ziyaretçilerinizin hafif bir gecikme yaşayacağı anlamına gelir.

4. jQuery CDN ve Yerel

Bir CDN aracılığıyla jQuery teslimi, büyük olasılıkla yerelden daha hızlı olacaktır, çünkü onu ziyaretçiye daha yakın olan birden çok yerden dağıtabilirsiniz. XenForo, jQuery'nin nereden yüklendiğini değiştirmek için yerleşik bir seçeneğe sahiptir. Bunu değiştirmek için “Seçenekler” → “Performans” bölümüne gidin ve altta bir jQuery kaynak seçimi var. Google CDN, başlamak için iyi bir araçtır.Daha önce bahsettiğimiz önbelleğe alma eklentisi [bd] Önbellek , CSS'yi küçültmenize de olanak tanır.

6. Javascript'i erteleyin (aşağıya taşıyın)

Javascript'in ertelenmesi ve </body>etiketin hemen önüne yerleştirilmesi her zaman önerilir . Varsayılan olarak, XenForo, hız için en iyi olmayan ve Google PageSpeed Insights tarafından önerilmeyen üstbilgiye javascript yükler.

Post-view çıktısında javascript toplayan ve bunları sayfanın en altına taşıyan ücretsiz bir eklenti olan Defer JS vardır. Bekleyen HTTP istekleri, her şey yüklenene kadar komut dosyaları zaten çalıştırılmazken bir sayfanın oluşturulmasını ertelediğinden, bunun sayfa yükleme süreleri üzerinde gözle görülür bir etkisi vardır.

Benim için oldukça iyi çalıştı, erteleme j'lerimi F'den C'ye yükselttim! Artık başarısız olmuyor 🙂 – Noobstradamus
Javascript'i daha önce bahsettiğimiz [bd] Cache eklentisini kullanarak da erteleyebilirsiniz.

7. Daha Az Eklenti

Tıpkı WordPress'te olduğu gibi, XenForo'da ne kadar az eklenti/eklenti o kadar iyi. Her eklenti, sahip olduğunuz HTTP isteklerinin sayısını ve içerdikleri Javascript veya CSS dosyası için indirme sürelerini artırır. Bahsettiğimiz bu optimizasyon ipuçlarının çoğu eklentiler olsa da, bazı eklentiler diğerlerinden daha verimli olduğundan, hız kazanıp kazanmadığınızı görmek için her zaman forumunuzu hız testi yapmanızı öneririz

8. HTTP İsteklerini Azaltın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her zaman XenForo forumunuzun yaptığı HTTP isteklerinin sayısını analiz edin. Önerdiğimiz küçük bir değişiklik, kenar çubuğu paylaşımını kaldırmaktır. Bu, ön sayfa yükleme sürenizi artırmanın basit bir yoludur.

Bunu yapmak için “Görünüm” → “Stiller” → [Stiliniz] → “Şablonlar”a gidin ve “sidebar_share_page” şablonuna tıklayın. Ardından içeriğini silmeniz yeterlidir. Bunu kenar çubuğuna yeniden eklemek istediğinizde, şablonu geri almanız yeterlidir.
 
Üst Alt